top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraOsmania

Co przywieźć z Turcji?

Turcja to bardzo popularny kierunek turystyczny, który jest wyjątkowo bogaty w warte przywiezienia do Polski produkty. Kraj charakteryzuje się głęboko zakorzenionymi tradycjami rzemieślniczymi, a jako dawne centrum handlowe pomiędzy Europą a Azją obfituje w szeroki wachlarz towarów sprzedawanych na bazarach i targach.


Ręcznie robione tureckie lampy mozaikowe, doskonała pamiątka z Turcji.
Lampy mozaikowe

Co warto przywieźć z podróży do Turcji?


Wybierając się na wakacje, wiele osób zastanawia się, jakie pamiątki z Turcji najlepiej przywieźć dla siebie i bliskich osób. Dawne Imperium Osmańskie może się pochwalić wieloma produktami, które idealnie nadadzą się jako podarunek dla bliskich lub będą nam przypominać wakacyjne wspomnienia.


Kawa parzona po turecku i herbata turecka


Zdecydowanie najczęściej spożywanym napojem w danym Imperium jest herbata turecka. Jest to część kultury mieszkańców tego kraju, którzy najczęściej parzą ją w tradycyjnym czajniczku, zwanym çaydanlık. Wraz z filiżankami w kształcie tulipana tworzy idealny zestaw na prezent, który można dostać zarówno na bazarach, jak i w supermarkecie.

Kawa turecka jest znana niemal na całym świecie, ze względu na sposób przygotowania, który uwalnia niezwykły aromat i smak ziaren. Tradycyjnie gotuje się ją w specjalnym garnku — cezve i podaje z filiżanką wody.


Przyprawy tureckie


Turecka kuchnia bogata jest w rozmaite przyprawy i zioła, które uprawiane są na jej terenach. Najbardziej znanymi są papryka, sumak i ziele angielskie, jednak warto spróbować też Kuru nane, czyli suszonych liści mięty. Tureckie przyprawy dostępne są na bazarach i w sklepach z pamiątkami, a także w supermarketach. Można kupić też gotowe zestawy, które zwykle zawierają curry, szafran, goździki, sezam, tymianek i kminek.


Tureckie dywany, ceramika i lampy


Turcja słynie nie tylko z wyjątkowych produktów spożywczych. Równie wyjątkowymi pamiątkami z podróży mogą być też tureckie dywany, które wyróżniają się swoją kolorystyką oraz bogatym wzornictwem. Popularna jest również turecka ceramika, zdobiona kolorowymi tulipanami i innymi motywami. Podczas podróży warto jest też sprawdzić nie mniej popularne tureckie lampy mozaikowe, dostępne na większości bazarów.

15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page