top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraOsmania

Riwiera Turecka – dlaczego warto się tam wybrać?

Skąpane w słońcu plaże, malownicze zatoki i wychylające się zza morza góry. Riwiera Turecka jest oazą nie tylko dla miłośników błogiego wypoczynku, ale i doskonałym miejscem dla pragnących zobaczyć coś więcej. Na niemal każdym kroku można obcować z bogatą historią terenów, na których swą spuściznę pozostawili przedstawiciele wielu kultur. Ten około 900-kilometrowy obszar, ciągnący się od miejscowości Mamaris aż po Mersin, jest więc idealnym miejscem nie tylko na plażowanie, ale także na aktywne zwiedzanie i chłonięcie niezwykłych walorów przyrodniczych. Nie można również zapomnieć, że sercem każdej podróży jest regionalna kuchnia. W tym przypadku potrawy tureckie, które bez wątpienia rozpieszczą podniebienie niejednego smakosza. Dla wielu turystów głównym punktem do odhaczenia na kulinarnej liście jest skosztowanie jednego z najpopularniejszych dań, jakim jest kebab z Turcji.Riviera Turecka
Riviera Turecka


Riwiera Turecka – historyczne oblicze


Nie sposób przejść obojętnie obok doskonale zachowanych antycznych zabytków. Całkiem sporo skrywa ich Antalya, od której warto rozpocząć zwiedzanie. Znajduje się tu między innymi Brama Hadriana – monumentalny łuk triumfalny, Minaret Yivli czy meczet Ulu Camii. Kilka kilometrów od Antalyi znajdują się pozostałości starożytnego miasta Perge, gdzie na szczególną uwagę zasługuje hellenistyczna brama. Warto wybrać się również do Termessos, aby napawać się niesamowitymi zabytkami – teatrem czy ruinami świątyni Hadriana.

Ciekawe zabytki znajdują się także w podobnie brzmiącej Alanyi. Warto tu zobaczyć przede wszystkim zamek z XII wieku i monumentalne twory skalne. Zwiedzając Riwierę nie można zapomnieć o miejscowości Aspendos. Najpiękniejszym obiektem jest tam doskonale zachowany teatr rzymski.

Krocząc ścieżką antycznych zabytków nie można pominąć Olympos. Znajdują się tu rzymskie łaźnie, fontanny i wiele grobowców. W pobliżu znajduje się owiana legendą Płonąca Góra, robiąca na turystach niesamowite wrażenie. Gratką dla miłośników zwiedzania będzie także miasteczko Koyna i Muzeum Mewlewitów oraz ruiny i grobowce skalne Myry. Warto zobaczyć również niesamowite Jaskinie Damlatas, Białe klify Pamukkale, Zielony Kanion czy starożytne Hierapolis.

Riwiera Turecka skupia w sobie całe mnóstwo niesamowitych miasteczek, a każde z nich opowiada swoją osobliwą historię. Miejsc wartych uwagi jest naprawdę wiele, a to tylko niektóre z nich.


Nie samym zwiedzaniem żyje człowiek – turecki kebab


Mając na myśli potrawy tureckie, bez wątpienia jako pierwszy przychodzi nam na myśl kebab. I słusznie. To właśnie tutaj można zjeść wiele odmian tej uwielbianej przez wszystkich potrawy. W każdym regionie przyrządzana jest ona na rozmaite sposoby i może zawierać w sobie różne składniki. Niewątpliwe jest jednak to, że kebab z Turcji zawiera najwyższą jakość i smak mięsa. Przywiązywana jest do tego ogromna waga i to właśnie jest klucz do sukcesu. Najsmaczniejsze kebaby można zjeść między innymi w Gaziantepie, Adanie, Urfie oraz Bursie. Jedna z legend głosi, że to właśnie perscy żołnierze byli prekursorami tego dania. Uważa się, że jako pierwsi opiekali nabite na miecze mięso.

76 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page