Poczęstunek w postaci herbaty jest symbolem tureckiej gościnności. Pije się ją w dużych ilościach, nawet do kilkunastu razy dziennie, także w największe upały. Herbata po turecku to nie tylko powód do spędzenia wspólnie popołudnia, to także swoisty symbol gorącej Ankary.
Jak parzyć herbatę po turecku?
Zaparzenie herbaty po turecku to swoisty rytuał. Liście herbaty zaparzamy w çaydanlık, czyli w specjalnym imbryku. To właściwie dwa czajniczki, które są szczelnie ze sobą połączone. Do dolnego nalewamy wodę i gotujemy ją do wrzenia. W górny wsypujemy liście herbaty na specjalne sitko, a następnie zalewamy je niewielką ilością gorącej wody, aby otrzymać esencję.
Herbata po turecku, sposób przygotowania:
Wsypujemy 2–3 łyżki stołowe herbaty do górnego czajniczka, zalewamy małą ilością zimnej wody w celu przepłukania, po czym ją odlewamy.
Nalewamy wodę do 3/4 objętości dolnego czajniczka i gotujemy.
Po zagotowaniu przelewamy wrzątek do górnego, aby pokrył liście na wysokości ok. 3 cm.
Znowu uzupełniamy wodą dolny czajniczek i nadal gotujemy.
Po zagotowaniu i zestawieniu z ognia czekamy ok. 30minut, w celu uzyskania odpowiedniej mocy i smaku esencji.
Następnie napełniamy szklaneczkę esencją na ok. 1cm i dolewamy wrzątek zdolnego czajnika.
Dlaczego Turcy piją w upał wrzątek?
Z pozoru picie gorącej herbaty z cukrem nie jest najlepszym pomysłem w czasie upałów. Jednakże tylko z pozoru. Arabowie, jako lud mieszkający od pokoleń na rozżarzonej pustyni wypracowali wiele sposobów na radzenie sobie z wysoką temperaturą. Przodkowie dzisiejszych mieszkańców Afryki Północnej zauważyli, że gorący napar podnosi znacznie temperaturę ciała człowieka, przez co różnica między nią a otoczeniem staje się mniejsza, dlatego wypicie gorącej herbaty z cukrem działa w kolejnych momentach kojąco. Słodzenie również miało swój cel, cukier podany w wersji rozpuszczonej, szybko wchłania się do krwiobiegu, dzięki czemu natychmiastowo uzupełnia bilans kaloryczny. W upałach zwykle nie mamy apetytu, a karawana musiała aktywnie podążać do celu, aby dostarczyć transportowane towary do miejsca przeznaczenia.
Aromatyczną herbatę pijemy zatem z maleńkich szklaneczek w kształcie tulipanów, podawanych na spodeczku z kostkami cukru.
Herbata z miętą doskonale orzeźwia w najbardziej upalne dni.
Zapraszamy do naszej tradycyjnej tureckiej kuchni.
Comments