top of page
Szukaj
  • Osmania

Tureckie słodycze - słodkie i orientalne smaki

Choć turecka kuchnia wielu osobom słusznie kojarzy się z pikantnymi potrawami na bazie ryżu, warzyw i mięsa, to kraj sułtanów słynie również ze słodkich przekąsek. W Polsce są one wciąż mało popularne w przeciwieństwie do dań wytrawnych. Polacy częściej spotykają się z tureckimi słodkościami podczas zagranicznych wakacji - a szkoda! Orientalne smaki, choć bardzo różne od znanych nam łakoci, niosą z sobą prawdziwą ucztę dla podniebienia. Poznaj nasz krótki przewodnik po środkowo-wschodnich specjałach.


Tureckie słodycze
Tureckie słodycze

BAKLAWA


Baklawa (znana również jako baklawa lub baklava) to jeden z najbardziej popularnych deserów powszechnych w państwach leżących na terenach historycznego Imperium Osmańskiego. To wysoko kaloryczny zapiekany deser na bazie kruchego ciasta przypominającego znane nam ciasto francuskie, które warstwami przekładane jest z potłuczonymi orzechami (np. włoskimi, pistacjami) czy migdałami. Całość skleja bardzo słodki syrop np. z miodu albo cukru rozpuszczonego w tłuszczu. Ten słodki przysmak ewoluował na wiele sposobów: może być zapiekany w postaci małych, pojedynczych porcji lub w większej formie. Istnieją również różne wariacje na temat samego "farszu" orzechowego, który można wzbogacić na przykład popularnymi w kraju sułtanów rodzynkami. Cechuje go szybkość i łatwość przygotowania oraz dostępność składników. Doskonałą baklavę znajdziesz w naszym menu.


CHAŁWA


Tureckie słodycze charakteryzują się tłustością i oleistością za sprawą orzechów i innych nasion. Taka jest również chałwa, Tradycyjne tureckie receptury wytwarzania nadają jej włóknistą konsystencję przypominającą watę. W Azji Środkowej wzbogacana jest sezamem, pistacjami, aromatyczną wanilią czy kakao. W niewielkich ilościach jest to zdrowa przekąska, dająca słodki zastrzyk energetyczny. Popularna w kuchni bałkańskiej, rozprzestrzeniła się również w kierunku Indii i Rosji, jednak współcześnie cechują ją różne metody produkcji w poszczególnych częściach świata.


RACHATŁUKUM


Tureckie słodycze znane jako lokum lub rachatłukum to w dosłownym przełożeniu "ukojenie dla podniebienia". Ten cukierniczy przysmak, to niewielkie kostki przypominające galaretkę. Na Bałkanach wytwarzane jest najczęściej z soków owocowych i skrobi kukurydzianej, pszennej lub ziemniaczanej. Słodycz nadawana jest przy użyciu cukru lub miodu. Dzięki legendarnym przekazom lokum zyskało sławę jako afrodyzjak, stąd też często spotykane jest w postaci dekoracyjnych "bombonierek" z galaretkami, które idealnie nadają się do wręczenia na prezent. Tureckie przekazy głoszą, iż deser był specjałem zamówionym przez sułtana dla jego żon, dzięki czemu zawdzięcza swoją potoczną nazwę "Turkish Delight".

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page