Chałwa to słodki przysmak, który może się pochwalić kilkusetletnią historią. Dziś na półkach sklepów można spotkać liczne odmiany i słodkie wariacje na temat chałwy. Warto jednak wiedzieć, z czego robi się tradycyjną turecką chałwę.
Turecka chałwa. Skład przysmaku rodem z Turcji
Pierwsze chałwy powstawały z dwóch prostych składników, a mianowicie: miazga sezamowa i karmel (skarmelizowany cukier). Mimo że składniki nieco się zmieniały na przestrzeni lat, to prawdziwa chałwa turecka nadal powinna mieć jak najkrótszy skład. Obecnie wytwarzana jest z nasion roślin oleistych, natomiast karmel często zastępowany jest miodem. Turecka chałwa jest tłusta i włóknista, a jednocześnie krucha i rozpadająca się w ustach. W Turcji nadal produkuje się ją najczęściej z sezamu.
Przed zakupem koniecznie sprawdź zatem skład. Oryginalną chałwę najlepiej kupować w sklepach z żywnością ekologiczną lub w delikatesach arabskich czy tureckich (takie sklepy funkcjonują również przez Internet). Można się pokusić o przyrządzenie takiej chałwy w domu. Do tego celu należy mieć miód oraz ziarna sezamu (uprzednio uprażone na patelni). Ziarna należy zmielić. Można też wykorzystać dostępną w wielu sklepach spożywczych pastę Tahini.
Chałwa sezamowa – właściwości
Chałwa to smaczny przysmak, lubiany obecnie na całym świecie. Jednakże, czy jest to tylko słodka przekąska? Otóż chałwa sezamowa to jedna z najzdrowszych słodkich przekąsek. Zawarte w jej składzie nasiona roślin oleistych (sezam czy ziarna słonecznika) to niezwykle bogate źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych. Chałwa sezamowa dostarcza również sporej ilości białka – zawiera około 14 g białka w 100 g. Ponadto w składzie chałwy znajduje się błonnik oraz witaminy z grupy B czy witamina E. Kolejne cenne składniki to: magnez, fosfor, żelazo i cynk.
Jeśli chcesz poczuć smak prawdziwych tureckich potraw zajrzyj do naszego menu.
Comments